Metod odkwaszania gleb, stosowanych na polskich polach, jest kilka. Jednak w ostatnim czasie sporym zainteresowaniem cieszy się technologia wysiewu wapna pylistego. Przyjrzyjmy się, dlaczego tak jest.
Pojęcie wapna pylistego często bywa mylone z wapnem tlenkowym. Takie również jest stosowane w rolnictwie, do interwencyjnego wapnowania, jednak z pewnymi ograniczeniami zarówno jeżeli chodzi o dawki, jak i warunki stosowania (nie zaleca się go stosować na glebach lekkich), czy też terminy agrotechniczne (wapna tlenkowego nie wysiewa się tuż przed siewem, ani w łan roślin, gdyż grozi to ich uszkodzeniem). Wapno tlenowe działa szybko, ale jest agresywne dla roślin, a ponadto może wpływać na redukcję próchnicy w glebie.
Bezpieczna mączka wapienna
Natomiast ten rodzaj wapna pylistego, który w ostatnim czasie zyskuje na popularności, to nic innego, jak wapno tlenkowe zmielone na potężnych młynach kulowych do bardzo drobnej frakcji (do ok. 0,01 mm). Po zmieleniu na młynach wapno konsystencją przypomina mąkę, stąd zwane jest powszechnie mączką wapienną. Nie jest to żaden nowy wynalazek, gdyż tego typu mączkę od dawna stosuje się w przemyśle drogowym, budowlanym oraz hutniczym, m.in. w produkcji cementu, jako absorbent w instalacjach do odsiarczania spalin w obiektach przemysłowych, a także w żywieniu bydła (kreda pastewna). Stosowane jako nawóz charakteryzuje się bardzo wysoką reaktywnością, na poziomie powyżej 98%, co oznacza wręcz błyskawiczne działanie w porównaniu do wapna kamiennego, charakteryzującego się reaktywnością rzędu 40-60%. Sedno polega na znacznym zwiększeniu powierzchni cząsteczek tego typu wapna w stosunku do jego objętości (podobnie jak drobne krople cieczy rozpylanej przez opryskiwacz osiągają znacznie większą powierzchnię działania w porównaniu do kropli grubych).
W niektórych rejonach naszego kraju rolnicy już przekonali się o korzyściach płynących ze stosowania wapna pylistego.
Szybki efekt
Dzięki wysokiej reaktywności wapna pylistego, efekt podwyższenia pH gleby jest widoczny w bardzo krótkim czasie, i to przy zastosowaniu mniejszych dawek wapna. W zależności od rodzaju gleby i stopnia jej zakwaszenia, w praktyce zazwyczaj wysiewana dawka mieści się w granicach od 1 do 3 t/ha. Takie dawki można precyzyjnie wysiać, i to bez strat wynikających ze znoszenia materiału przez wiatr – ale tylko przy zastosowaniu specjalistycznego sprzętu. Bo, jak się okazuje, największa zaleta wapna pylistego – jego rozdrobnienie – jest jednocześnie jego największą wadą. Tym, co ogranicza...