Mapa temperatury gleby – kiedy siać kukurydzę?

Komentarze (0) siew i nasiona

Komfortowy siew kukurydzy wymaga nie tylko wiedzy, ale i odpowiednich urządzeń. Na zdjęciu siewnik punktowy Vaderstada. Fot. Marcin Jezierski

Szanowni Państwo, z ogromną przyjemnością oddajemy Wam narzędzie, które wspomoże decyzje dotyczącą wybrania odpowiedniego terminu siewu kukurydzy. Każdego roku, gdy rozpoczyna się kwiecień wielu farmerów zadaje sobie pytanie: “czy to już czas na siew kukurydzy?”. Aby prawidłowo odpowiedzieć na pytanie musimy przedstawić kilka faktów.

Siew kukurydzy – temperatura, głębokość i gleba

Siew jest ważny. Kukurydza jest rośliną ciepłolubną o dość długiej wegetacji – dlatego zapewnienie jej optymalnego terminu siewu w idealne warunki glebowe stanowi nie lada wyzwanie dla rolników i ma znaczący wpływ na plon końcowy.

Dent czy flint? Odmiany kukurydzy z ziarnem typu DENT (pot. koński ząb) – potrzebują minimum 8 °C (zalecane 10 °C) na głębokości siewu by prawidłowo rozpocząć kiełkowanie. Odmiany kukurydzy z ziarnem typy FLINT – potrzebują około 6-7°C na głębokości siewu do kiełkowania.

Głębokość siewu, a typ gleby. Stosując pewne uproszczenie można powiedzieć, że z uwagi na fakt, iż gleba lekka jest bardzo podatna na przesuszanie – zalecana głębokość siewu na takim stanowisku to 5-6 cm. Z kolei gleba ciężka, dłużej trzyma wilgoć, ale też dłużej nagrzewa się. Dlatego zalecana głębokość siewu na tego typu stanowiskach to ok. 3-4 cm. Zawsze trzeba brać pod uwagę wilgotność naszych pól.

Wskaźniki fenologiczne. Naturalnymi wskaźnikami rozpoczęcia siewu są kwitnienie mniszka lekarskiego (pot. mleczu) czy też wczesnych czereśni.

Zielona ikona oznacza optymalne warunki do siewu kukurydzy.

Jak korzystać z mapy?

Utworzyliśmy w Polsce niemal 40 lokalizacji, w których codziennie rano dokonywany jest pomiar temperatury na głębokości 5 cm gruntu ornego.  Wybierając najbliższą dla siebie lokalizację otrzymacie Państwo szereg ważnych informacji. Mowa o tym, czy pomiar dokonywany jest na lekkiej czy ciężkiej glebie, jak kształtuje się temperatura w okresie czasu, kiedy dokonany był pomiar oraz oczywiście jaka jest wartość temperatury na wspomnianej głębokości. Będziemy informować również, czy zauważono w danej lokalizacji któryś ze wskaźników fenologicznych.

Ważne. Lokalizacja na mapie podana jest w przybliżeniu. Nie odnosi się do konkretnego punktu pomiaru lub pola.

  • Wskaźnik szary – temperatura (na głębokości siewu) poniżej 8°C – siew w danej lokalizacji niewskazany
  • Wskaźnik zielony – temperatura (na głębokości siewu) równa lub większa od 8°C – w danej lokalizacji siew możliwy (wskaźnik zielony daje jedynie sygnał, aby sprawdzić we własnym gospodarstwie temperaturę oraz wilgotność gleby i samodzielnie podjąć decyzję dotyczącą siewu).

Celem siewu jest zapewnienie roślinie szybkich, równomiernych i wyrównanych wschodów. Wydłużenie wschodów, różnica w rozwoju każdej pojedynczej rośliny ma znaczący wpływ na dalszy jej rozwój, a finalnie na plon.

Prawidłowe pomiary temperatury, na odpowiedniej głębokości są bardzo ważne jeśli planujemy siew kukurydzy. Fot. Marcin Jezierski
Prawidłowe pomiary temperatury, na odpowiedniej głębokości są bardzo ważne jeśli planujemy siew kukurydzy. Fot. Marcin Jezierski