POLSKA
RYNKOWE CENY ZBÓŻ
SYTUACJA RYNKOWA:
Ostatnie dni nie przyniosły większych zmian na krajowym rynku zbożowym, który operuje w warunkach niskiej rynkowej podaży ziarna, głównie pszenicy i jęczmienia. Więcej ofert sprzedaży notuje się w przypadku pszenżyta, żyta i owsa. Zboże w kraju jest, gdyż tegoroczne plony i zbiory zbóż podstawowych okazały się lepsze od wcześniejszych prognoz. Oceniamy, iż zbiory ziarna zbóż (bez kukurydzy) wyniosły około 27,5 mln ton, tj. o 5% więcej od ubiegłorocznej produkcji. latach. Niemniej jednak, ziarno zostało gremialnie zmagazynowane przez rolników w oczekiwaniu na wyższe ceny. Większą chęć sprzedaży ziarna przejawiają firmy handlowe.
Wydaje się, iż rolnicy powinni wystawić do sprzedaży nieco więcej ziarna w II połowie września br. wraz ze zbliżaniem się dobrze zapowiadających się zbiorów kukurydzy oraz w związku z koniecznością pozyskania środków na pokrycie zobowiązań finansowych.
Z drugiej strony, zapotrzebowanie na ziarno ze strony przetwórców jest także umiarkowane. Wytwórnie pasz zbudowały zapasy ziarna pod bieżącą produkcję i obecnie starają się kupować ziarno lokalnie. Większy popyt z ich strony spodziewany jest za kilka tygodni, jak ruszą zbiory kukurydzy. Zboża cały czas starają się kupować eksporterzy.
W większości regionów, jakość zebranego ziarna jest dobra. Wyjątek stanowią województwa położone na południowym-wschodzie (Lubelszczyzna, Podkarpacie), a także na południu kraju (Dolny Śląsk) gdzie obfite opady deszczu w końcowych etapach wegetacji spowodowały porażenia ziarna chorobami z rodzaju fuzarium. Partie pszenicy oferowanej do sprzedaży często mają podwyższony DON. Na Lubelszczyźnie notuje się też duży problem z obecnością przytulii w partiach ziarna. Lokalnie ziarno pszenicy charakteryzuje się także słabą gęstością (Mazury, Podkarpacie, Lubelszczyzna). Słabą gęstość ma także tegoroczny owies.
Brak krajowej kukurydzy wymusił jej import, który obecnie realizowany jest z Czech i Słowacji. W zależności od regionu, ceny tego zboża zawierają się w przedziale 890-950 PLN/t, z dostawą.
W połowie tygodnia, ceny skupu ziarna zbóż i rzepaku oferowane przez krajowych przetwórców i podmioty skupowe ze zbiorów 2020 roku przedstawiały się następująco (z dostawą w żniwa):
- pszenica konsumpcyjna – 670-740 PLN/t,
- pszenica paszowa – 660-720 PLN/t,
- kukurydza – 880-950 PLN/t (zbiór 2019),
- żyto konsumpcyjne – 440-530 PLN/t,
- żyto paszowe – 430-520 PLN/t,
- jęczmień paszowy – 570-640 PLN/t,
- pszenżyto – 560-630 PLN/t,
- owies paszowy – 480-550 PLN/t,
- rzepak – 1530-1650 PLN/t.
EKSPORT/IMPORT:
Agresywne oferty sprzedaży ziarna na eksport przez kraje bałtyckie oraz Rosję powodują, iż polskiej pszenicy trudno konkurować na rynku światowym. Ceny pszenicy w polskich portach na bazie FOB kształtują się na poziomie o około 4 euro/t poniżej ceny w kontrakcie grudniowym na MATIFie, podczas gdy ceny oferowane na FOBie przez państwa bałtyckie za pszenicę o zbliżonych parametrach kształtują się o około 7 euro/t poniżej kontraktu grudniowego na giełdzie paryskiej. Nie oznacza to jednak, iż we wrześniu eksport pszenicy drogą morską nie będzie realizowany gdyż przedmiotem eksportu będzie pszenica w ramach wcześniej zawartych kontraktów handlowych.
Oceniamy, iż we wrześniu br. wywóz pszenicy przez porty zapewne przekroczy 200 tys. ton. Spore zainteresowanie polską pszenicą wykazuje Algieria, która poszukuje dostawców tego zboża w związku ze słabymi zbiorami pszenicy we Francji. Przy obecnych cenach oferowanych za pszenicę z dostawą do portów, są dostawy ziarna. Zboże to przede wszystkim kupują ci eksporterzy, którzy muszą pokryć potrzeby surowcowe aby...