"Kupując podróbki, tracisz wiele razy!" – to hasło kampanii edukacyjnej przeciwko nielegalnym i podrobionym środkom ochrony roślin prowadzonej wspólnie przez Krajową Administrację Skarbową, Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin. Z raportu Unii Europejskiej wynika bowiem, że aż co siódmy środek ochrony roślin w Europie pochodzi z nielegalnego źródła. To ostatnie zdanie to wystarczający powód, aby o wspomnianej wyżej akcji napisać również na naszym blogu.
Nielegalne środki ochrony roślin
Przełom roku to dla rolników czas planowania prac w gospodarstwie i wyboru odpowiednich środków ochrony roślin. Dlatego też w tym okresie zwiększa się aktywność przestępców oferujących środki ochrony roślin spoza legalnego źródła. Kuszące oferty na aukcjach internetowych, od sąsiadów czy obwoźnych sprzedawców powinny obudzić czujność rolnika, zwłaszcza jeśli pochodzą one zza granicy i wyróżnia je atrakcyjna cena.
Podrobione środki ochrony roślin są łudząco podobne do oryginalnych produktów. Podobieństwo to dotyczy jednak tylko wyglądu zewnętrznego – oszuści budują zaufanie do oferowanych produktów zaopatrując je w podrobione etykietę i oznaczenia łudząco podobne to tych, stosowanych przez legalnie działających producentów. Faktycznie jednak nie mają one nic wspólnego z oryginalnymi środkami. Skład takich produktów jest zawsze inny, a trzeba pamiętać, że w przypadku środków ochrony roślin każda, nawet najdrobniejsza zmiana, czyni poważną różnicę. Po badaniu okazuje się, że w opakowaniu jest np. zupełnie inna substancja, towarzyszą jej inne zanieczyszczenia, zdarzają się substancje o zupełnie innej klasie toksyczności. Tymczasem każdy oryginalny środek ochrony roślin zanim trafi na rynek jest bardzo skrupulatnie badany, badania takie trwają średnio 10 lat i wymagają inwestycji rzędu 250 mln euro.
– Największe ryzyko bierze na siebie rolnik. Dlatego nasze stowarzyszenie wraz z partnerami nasila działania edukacyjne, aby przestrzegać rolników przed zakupem środków ochrony roślin spoza legalnego kanału dystrybucji. Przypominamy, przykładowo, że nie można bez odpowiednich zezwoleń legalnie sprowadzać środków ochrony roślin zza granicy, grożą za to liczne kary, w tym odpowiedzialność karna. – mówi Aleksandra Mrowiec z Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin.
Praktycznie o podróbkach
Szukasz tanich oprysków na aukcjach internetowych? Kupujesz środki ochrony roślin z bagażnika lub na straganie? A może skorzystałeś z usług pośrednika, który dostarczył pestycydy z zagranicy do domu? Poniżej zamieszczamy krótki poradnik na temat tego co można, co trzeba oraz jakich sytuacji unikać.
Środki ochrony roślin kupisz bezpiecznie:
- w sklepie, hurtowni, od dystrybutora, który:
- jest zarejestrowany przez PIORiN,
- sprzedaje produkty zarejestrowane w Polsce,
- wystawi dowód zakupu: paragon lub fakturę.
Nigdy nie kupuj:
- na straganie
- z bagażnika
- od pośrednika z zagranicy
- od kolegi
- spod lady
Kupując środki ochrony roślin od niezarejestrowanych sprzedawców możesz:
- Stracić dotacje unijne – stosowanie niezarejestrowanych, w tym podrobionych środków ochrony roślin to naruszenie zasad wzajemnej zgodności.
- Stracić plony – podrobione środki ochrony roślin po zastosowaniu mogą nie wykazać żadnego działania lub zniszczyć plony!
- Stracić zdrowie i skazić środowisko – nielegalne środki ochrony roślin zawierają nieznane lub zakazane substancje chemiczne, które mogą trwale zanieczyścić wodę i glebę, a tym samym zaszkodzić Tobie i Twojemu otoczeniu.
- Utracić odbiorców – dla przetwórców i producentów żywności liczy się jakość.
Przywozisz środki ochrony roślin z zagranicy bez zezwoleń Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi?
- może Ci grozić odpowiedzialność karna,
- ryzykujesz zdrowie swoje i innych,
- stwarzasz zagrożenie dla środowiska.
Tegoroczna akcja to kolejna odsłona współpracy PSOR, PIORiN i KAS w walce z nielegalnymi i podrobionymi środkami ochrony roślin. Istotną rolę w działaniach prewencyjnych pełnią organy celno-skarbowe. Dzięki wzmożonym kontrolom na granicy wschodniej Polski oraz w portach morskich tylko w 2018 roku udało się wyeliminować 21 ton nielegalnych środków ochrony roślin.
Więcej na www.bezpiecznauprawa.org.