Najważniejsze szkodniki nadziemnych części buraka cukrowego
Burak cukrowy jest rośliną żywicielską dla wielu gatunków szkodników. Uszkadzają one rośliny we wszystkich fazach wzrostu, od wschodów aż do zbiorów.
Pchełki w buraku
W efekcie zakazu stosowania neonikotynoidów znacząco wzrosło zagrożenie ze strony szkodników w fazie wschodów buraka cukrowego. Jako pierwsza wschodzące buraki atakuje pchełka. To niewielki, czarno zabarwiony owad o połyskujących metalicznie pokrywach, szybko przemieszczający się dzięki umiejętności skakania. Zimujące dorosłe osobniki pojawiają się w momencie, gdy burak jest w fazie liścieni i pierwszych par liści właściwych. Objawy żerowania to charakterystyczne zatokowe uszkodzenia oraz wygryzione w miękiszu dziurki. Rzadko kiedy szkody są na tyle poważne, by zagrozić plantacji, jednak w przypadku masowego wystąpienia szkodnika może dojść do spowolnienia wzrostu roślin. Obecnie do ochrony przed pchełką są dopuszczone preparaty zawierające teflutrynę i deltametrynę.
Próg ekonomicznej szkodliwości pchełki:
- 5-10 chrząszczy na 1 m2 od momentu wschodów do fazy dwóch par liści.
Śmietka ćwiklana
Kolejnym znaczącym szkodnikiem wschodów jest śmietka. Dorosłe muchy pierwszego pokolenia nalatują na plantacje zwykle na początku maja. Składają na dolnej stronie liści po kilka białych, podłużnych, ułożonych równolegle jaj, o długości około 1 mm. Wykluwające się larwy wgryzają się w miękisz i żerując, tworzą w nim charakterystyczne tunele. Podobnie jak w przypadku pchełki, rzadko kiedy powodują znaczne straty, jednak mogą spowolnić wzrost roślin i ograniczyć powierzchnię asymilacyjną liści. Niekiedy pod koniec lata obserwowane są uszkodzenia powodowane przez kolejne pokolenie owada. Do ochrony przed śmietką obecnie zarejestrowane są jedynie preparaty zawierające deltametrytnę. Ta substancja czynna nie jest skuteczna w temperaturach powyżej 20°C. Jednocześnie, nie mając zdolności do systemicznego przenikania tkanek, ma ograniczone działanie na żerujące w miękiszu larwy.
Próg ekonomicznej szkodliwości śmietki:
- 4 jaja lub miny/roślinę w fazie dwóch liści;
- 8 jaj lub min/roślinę w fazie czterech liści;
- >20 jaj lub min/roślinę w fazie sześciu liści.
Szarek komośnik
Szarek komośnik występuje lokalnie na południowym wschodzie Polski i w centrum kraju. To duży chrząszcz (do 1,6 cm...