Jak przechować warzywa zimą bez strat?
Chcąc korzystać z warzyw świeżych w okresie zimy, należy zadbać o zabezpieczenie rezerw, które po zbiorze kierowane są do przechowywania. Poszczególne gatunki różnią się między sobą wymaganiami odnośnie do warunków przechowywania i z tego względu nie zawsze mogą być składowane w tym samym pomieszczeniu.
Na warunki przechowania warzyw składają się: temperatura, wilgotność względna powietrza oraz skład gazowy atmosfery. Optymalne warunki powinny gwarantować ograniczenie procesów życiowych warzyw (oddychanie, transpiracja, zmiany biochemiczne) i chronić przed gniciem i innymi uszkodzeniami. Najlepsze warunki dla warzyw przez cały okres przechowywania można zapewnić tylko w chłodniach. Jednak w wielu gospodarstwach stosuje się tradycyjne sposoby, takie jak dołowanie czy kopcowanie oraz przechowywanie w piwnicach i na strychach.
Przechowywanie cebuli
Cebula dobrze przechowuje się w zimnym i suchym powietrzu. Optymalne warunki do przechowywania to: temperatura 0°C i wilgotność względna powietrza w granicach 65-75 proc. Należy pamiętać, że uprawiając cebulę z przeznaczeniem do długotrwałego przechowywania, powinno się ją zebrać w fazie, gdy na plantacji 50-80 proc. roślin ma załamany szczypior. Następnie cebulę należy dobrze dosuszyć. W praktyce częstą przyczyną dużych strat spowodowanych wzmożonym rozwojem chorób przechowalniczych jest zbyt późny zbiór i słabe dosuszenie cebuli. Zarówno stosując naturalny sposób dosuszania – w przewiewnych, zadaszonych pomieszczeniach (wiaty, szopy), jak i sztuczny – bezpośrednio w pomieszczeniach przechowalniczych, wyposażonych w nagrzewnice powietrza, ważne jest, aby cebula kierowana do przechowania miała suchą, szeleszczącą łuskę okrywającą i cienką, dobrze dosuszoną szyjkę. Cebula bardzo dobrze reaguje na przechowywanie w kontrolowanej...