Kilka tygodni temu w poprzednim wpisie dotyczącym azotu pisałem o różnych formach tego pierwiastka. Stosując pewne uproszczenie jedna z nich jest “lepsza” dla roślin od drugiej. Natomiast realnym zagrożeniem są straty tej “lepszej” formy. Straty te powodują między innymi zmniejszenie ilości i jakości plonu. Więcej piszę o tym tutaj: "Przyswajanie azotu przez rośliny".
Jak temu przeciwdziałać? Jedną z możliwości jest wprowadzenie technologii N-Lock z wykorzystaniem stabilizacji dostępnego dla rośliny azotu w strefie systemu korzeniowego. Technologia N-Lock jest oparta na zastosowaniu stabilizatora azotu N-Lock wraz z nawozami mineralnymi lub organicznymi.
Jak to działa?
Stabilizator azotu N-Lock, spowalniając proces nitryfikacji, zapobiega przemianom stabilnej formy amonowej w azotanową, która szybko podlega stratom (wymywanie, ulatnianie). W ten sposób chroni azot w strefie korzeni, pozwalając na optymalne wykorzystanie potencjału plonotwórczego. Natomiast jak najdłuższe zachowanie azotu w formie amonowej, zapewnia jego dostępność w krytycznych fazach rozwojowych roślin uprawnych. Powoduje to dalszy wzrost plonów i zwiększa efektywność wykorzystania nawozów azotowych.
Wynaleziona przez naukowców firmy Dow AgroSciences nitrapiryna (substancja aktywna stosowana w N-Lock) to przyjazny dla środowiska stabilizator azotu. Nitrapiryna jako substancja aktywna jest od 40 lat w sprzedaży i z powodzeniem stosowana jest nie od dziś przez producentów w Stanach Zjednoczonych.
Mikrokapsuły i badania
Nitapiryna w N-Lock jest zamknięta w mikrokapsułach, które umożliwiają przeprowadzenie zabiegu opryskiwaczami polowymi. Powoduje ona, że preparat jest aktywny i ogranicza straty azotu do 12 tygodni. Preparat N-Lock jest dostosowany do potrzeb lokalnych systemów nawożenia i jest przeznaczony do stosowania ze wszystkimi rodzajami nawozów zawierających azot w formie amonowej i/lub amidowej – mineralnych i organicznych.
Według badań przeprowadzonych i opublikowanych przez niezależne źródła naukowe stosowanie nitrapiryny zawartej w preparacie N-Lock w uprawie kukurydzy powoduje średnio 7-procentowy wzrost plonów (USA). Pozytywne rezultaty potwierdzają także badania przeprowadzone w Polsce w ostatnich latach przez placówki naukowe lub na terenie stacji doświadczalnych IUNG Puławy, UP Lublin, UP Poznań, UWM Olsztyn.