Groźne szkodniki jabłoni i gruszy po kwitnieniu drzew
W sadach jabłoniowych oraz gruszowych w okresie po kwitnieniu drzew może zachodzić potrzeba zwalczania takich szkodników jak owocnica jabłkowa, mszyce, pryszczarki oraz miodówki.
Decyzja o wykonaniu zabiegu zwalczającego powinna być podejmowana na podstawie regularnego monitoringu sadów i w oparciu o progi zagrożenia. Właściwy dobór terminu zabiegu oraz odpowiednich insektycydów pozwala często na jednoczesne zwalczanie różnych gatunków szkodników
Owocnica jabłkowa to niewielka błonkówka (6-7 mm), która zimuje w postaci larw w kokonach w glebie. Wylot dorosłych owadów następuje przed kwitnieniem. Następnie samice składają jaja do działek kielicha kwiatu.Larwy owocnicy wylęgają się pod koniec kwitnienia i wgryzają do zawiązków. Na zewnątrz uszkodzonych zawiązków widoczne są odchody larw. Część larw żeruje płytko pod skórką, na skutek czego uszkodzone miejsca korkowacieją, tworząc na zawiązkach wydłużone blizny. Zagrożenie przez owocnicę jabłkową ocenia się pod koniec kwitnienia na podstawie odłowów szkodnika na białe pułapki lepowe. Zabieg zwalczający wykonuje się pod koniec opadania płatków kwiatowych.
Mszyce w jabłoni
Po kwitnieniu w sadach jabłoniowych groźne mogą być dwa gatunki mszyc, a mianowicie: mszyca jabłoniowo-babkowa oraz mszyca jabłoniowa.
Mszyca jabłoniowo-babkowa jest gatunkiem dwudomnym, żywicielem pierwotnym jest jabłoń, a żywicielem wtórnym różne gatunki babki (Plantago spp.). Zimują jaja na pędach lub w spękaniach kory pędów. Larwy wylęgają się podczas rozwijania się liści. Najczęściej na jabłoni mszyca rozwija do 10 pokoleń, po czym w kolonii pojawiają się osobniki uskrzydlone, które przelatują na żywiciela wtórnego. Niestety w ostatnich 2-3 latach obserwowano żerowanie tego gatunku w sadach aż do września. Żerowanie mszycy jabłoniowo-babkowej prowadzi do deformacji liści i pędów oraz do zniekształcenia i zahamowania wzrostu zawiązków...