Na jednym ze szkoleniowych spotkań dla producentów ziemniaków na Dolnym Śląsku była okazja zwiedzenia obiektu przechowalniczego. Specjalista ds. przechowywania Kamil Maniak z firmy Omnivent omówił, jakie są zalety i jakie wady zastosowanych tam rozwiązań. Podpowiadał o czym warto pomyśleć na etapie planowania obiektu, ale też co można jeszcze poprawić w już istniejących przechowalniach.
Aleksandra Andrzejewska
Szkolenie odbyło się w gospodarstwie Ryszarda Suchorzewskiego w Smarchowicach Śląskich k. Namysłowa. Przechowalnia została wyposażona przez czeską firmę Agroel. W komorach przeznaczonych do przechowywania ziemniaków luzem znajdowały się kanały wentylacyjne ustawiane na posadzce. Kamil Maniak zwrócił uwagę, że są one prawidłowo umiejscowione i w dobrej rozstawie, wynoszącej 240 cm. Wysokość załadunku w tym obiekcie wynosi od 4 m do 5 m.
Komora do składowania bulw luzem
Specjalista ds. przechowywania zwrócił uwagę na posadzkę, która nie była śliska, ale gładka i dobrze wypoziomowana. Podkreślał, że jest to ważne, żeby nie było niecek, w których mogłaby się zbierać woda. Informował też, że dobrym rozwiązaniem zastosowanym w tym obiekcie było uformowanie wzdłuż ścian cokołu, który chroni ściany przed uszkodzeniami w momencie rozładowywania, gdy wykorzystuje się ładowacz z łyżką. Zarówno konstrukcja komór, jak i ściany tej przechowalni były wykonane z blachy ocynkowanej. Drobną wadą, jaką wskazał prelegent podczas zwiedzania, były pozostawione ostre nity i blachowkręty na ścianach, o które mogą uszkadzać się bulwy ziemniaka. Należy pamiętać, że w trakcie przechowywania ziemniaków pryzma opada i przez to kolejne bulwy mogą też być uszkadzane, a rozcięta skórka stanowi miejsce wnikania patogenów – przestrzegał specjalista. Zaznaczył on, że ocynkowana konstrukcja to wytrzymały materiał. Jest to ważne, ponieważ wykorzystując później środki do dezynfekcji obiektu oraz preparaty zapobiegające kiełkowaniu ziemniaków, musi być on wytrzymały na działanie takich preparatów.
Wysokość składowanych ziemniaków musi być dostosowana do odmiany i warunków panujących w danym obiekcie, a także zależy od długości przechowywania. Jeśli na bulwach nie ma objawów odgnieceń to oznacza, że wysokość składowania jest odpowiednia. Kamil Maniak informował, że warto w komorze namalować linię wysokości załadunku, żeby operatorzy...