Choroby przechowalnicze jabłek
W każdym sezonie przechowalniczym występują choroby powodujące gnicie jabłek. Wpływ na intensywność porażenia mają warunki pogodowe panujące w okresie przedzbiorczym, obecność źródła infekcji w sadzie lub jego sąsiedztwie, podatność uprawianej odmiany oraz ochrona chemiczna.
W celu uzyskania dobrej jakości plonu ważne jest prowadzenie ochrony chemicznej przed zbiorem owoców. Zabiegi fungicydowe wykonywane w odpowiednim czasie istotnie ograniczają występowanie chorób w komorach chłodniczych. Wpływ na przechowywanie jabłek ma także termin zbioru. Jabłka zerwane w fazie dojrzałości zbiorczej najlepiej znoszą przechowywanie, a im są bardziej dojrzałe, tym mniejsza jest ich trwałość pozbiorcza oraz wzrasta podatność na gnicie.
Gorzka zgnilizna jabłek
Niezmiennie najważniejszą i jednocześnie najgroźniejszą chorobą przechowalniczą jabłek jest obecnie gorzka zgnilizna jabłek powodowana przez grzyby z rodzaju Neofabraea spp. (dawniej Pezicula spp.). W sadzie objawy porażenia nie są widoczne. Patogen rozwija się na owocach latentnie (w formie utajonej) i trafia na pozornie zdrowych jabłkach do chłodni. Po kilku miesiącach przechowywania, gdy owoce zaczynają dojrzewać, wokół porażonych przetchlinek dochodzi do rozwoju zgnilizny i charakterystycznego oczkowania. Na przekroju plam gnilnych można zaobserwować kształt klina, który sięga głęboko w głąb miąższu. Wraz z rozwojem choroby plamy powiększają się i zlewają ze sobą, tworząc rozległe zgnilizny, na których w sprzyjających warunkach pojawiają się owocniki grzyba. Z owocników przy dużej wilgotności względnej powietrza wydobywają się w postaci szarokremowych, śluzowatych wycieków zarodniki konidialne. W zależności od warunków pogodowych, nasilenia choroby w minionym sezonie i podatności odmiany należy wykonać 2-3 zabiegi, rozpoczynając ochronę 6-4 tygodni przed zbiorem, a kolejne prowadzić co 10-14 dni, z zachowaniem karencji stosowanych fungicydów.
Szara pleśń
Drugą chorobą jabłek pod względem częstotliwości występowania jest szara pleśń, której sprawcą jest grzyb Botrytis...