Problematyczne chwasty w ściernisku
Podczas wyboru metody walki z chwastami w ścierniskach należy uwzględnić przede wszystkim ich żywotność. Zarówno niszczenie mechaniczne, jak i chemiczne chwastów wymaga należytej staranności.
W pozostałych po zbiorach ścierniskach szybko rozwijają się chwasty, przede wszystkim samosiewy. Spośród gatunków jednorocznych w zależności od pola w ścierniskach występują: wyczyniec polny, miotła zbożowa, bodziszki, chaber bławatek, dymnica pospolita, przytulia czepna, gwiazdnica pospolita, komosa biała i inne. Dokuczliwe są przede wszystkim chwasty wieloletnie: perz właściwy, ostrożeń polny, szczaw, bylica pospolita, mlecz polny, mięta polna, podbiał pospolity, wrotycz pospolity. Podczas wyboru metody walki z chwastami w ścierniskach należy uwzględnić przede wszystkim ich żywotność. Gdy dominują gatunki roczne i dwuletnie, a do siewów jest jeszcze wystraczająco dużo czasu, wówczas można postawić na metodę mechaniczną. Dzięki temu straty wody spowodowane parowaniem będą ograniczone.
Walka mechaniczna
Uprawa pożniwna przerywa parowanie wody z gleby oraz przykrywa nasiona osypane w trakcie zbiorów, chwastów i pobudza je do kiełkowania. Prawidłowo wykonana ma podciąć ściernisko oraz równomiernie rozrzucić i wymieszać resztki pożniwne z glebą. Uprawki pożniwne wykonuje się kilkukrotnie płytko, doprowadzając do „zmęczenia” chwastów. W ten mechaniczny sposób eliminuje się samosiewy zbóż, rzepaku i sporą ilość chwastów, których nasiona zalegają w glebie, oraz usuwa roślinność utrudniającą wschody młodym oziminom. Po zbiorze plonu głównego przeprowadza się pierwszą, płytką uprawkę. Ok. 1-2 tygodni po pierwszym...