Nawożenie dolistne kukurydzy azotem i mikroelementami
Kukurydza należy do roślin bardzo szybko reagujących na zabiegi dokarmiania dolistnego. Odpowiednie zastosowanie makro- i mikroelementów w fazach krytycznych przyczynia się do istotnego wzrostu plonu, nawet powyżej 10 procent w stosunku do kukurydzy nawożonej jedynie doglebowo.
Kukurydza charakteryzuje się wysoką produktywnością, związaną między innymi z przeprowadzaniem efektywnego procesu fotosyntezy typu C4. Dynamika wzrostu tej rośliny uzależniona jest od temperatury i dostępności wody, jak również od jej odpowiedniego zaopatrzenia w podstawowe makro- i mikroskładniki, w tym przede wszystkim cynk i bor. Kukurydza wymaga intensywnego nawożenia mineralnego, dostosowanego do jej zapotrzebowania na składniki pokarmowe w poszczególnych fazach rozwojowych. Stąd też w uprawie tej rośliny istotną rolę odgrywa dokarmianie pozakorzeniowe, szczególnie azotem i mikroelementami.
Nawożenie kukurydzy - profilaktyczne dokarmianie
Dolistna aplikacja umożliwia nie tylko obniżenie ogólnej dawki nawozów, ale również pozwala na zwiększenie wykorzystania składników nawozowych przez roślinę oraz dostarczenie ich w fazach największego zapotrzebowania. Dodatkowo przyczynia się do szybszego uzupełniania niedoborów makro- i mikroelementów w roślinie w stosunku do nawożenia doglebowego, zwłaszcza w warunkach niesprzyjających pobieraniu składników nawozowych z gleby, takich jak niska temperatura, susza czy występowanie chorób. Profilaktyczne dokarmianie pozakorzeniowe kukurydzy jest szczególnie ważne w intensywnej uprawie roślin, często przy braku nawożenia obornikiem oraz w warunkach odczynu gleby...