Mapa występowania omacnicy prosowianki – monitoring firmy Pioneer

Drodzy Czytelnicy, z ogromną przyjemnością oddajemy w Wasze ręce narzędzie, które ma pomóc Wam w walce z omacnicą prosowianką. Zwykle staramy się przekazać Wam wiedzę w formie tekstów i zdjęć. Od dziś możecie korzystać z naszej mapki występowania omacnicy prosowianki w naszym kraju. Dane zgromadzone na tej mapie pochodzą z czternastu punktów pomiarowych zlokalizowanych niemal w każdym województwie. W każdym z tych punktów prowadzone są drobiazgowe lustracje mające na celu określenie występowania szkodnika, jakim jest omacnica. Klikając na znacznik zobaczycie informację odnośnie miejsca, w którym wykonany był pomiar, dowiecie się kiedy dokonano pomiaru oraz jaki był jego wynik. Pomiary będą aktualizowane codziennie, natomiast już drugiego dnia przy każdej lokalizacji pojawi się wykres obrazujący występowanie tego szkodnika.

Kilka najważniejszych faktów na temat omacnicy prosowianki zebraliśmy we wpisie: “Omacnica prosowianka”

Zwalczanie

Jeden zabieg preparatem Runner 240 SC zapewnia bardzo skuteczne zwalczanie gąsienic omacnicy prosowianki. Runner 240 SC jest bardzo skutecznym środkiem owadobójczym, o działaniu żołądkowym i kontaktowym. Na roślinach dobrze pokrytych preparatem działa do 21 dni od momentu zastosowania oraz nie ulega rozkładowi przez bezpośrednie oddziaływanie promieni słonecznych. Zabieg w dawce 0,6 l/ha należy wykonać w okresie intensywnego lotu motyli i masowego składania jaj, w oparciu o obserwacje odłowów motyli w pułapkach feromonowych lub komunikaty służb ochrony roślin (patrz mapa powyżej). Zalecana ilość wody: 200-400 l/ha.

Dlaczego warto wybrać Runner 240 SC:

  • długi okres działania preparatu po zabiegu,
  • potwierdzona doświadczalnie wyższa skuteczność jednego zabiegu w zwalczaniu omacnicy prosowianki w porównaniu do dwóch zabiegów pyretroidem,
  • skuteczne zwalczanie złóż jaj oraz małych gąsienic szczególnie ważne przy przedłużonym okresie występowania omacnicy prosowianki,
  • ograniczenie strat wywołanych chorobami fuzaryjnymi,
  • polecany do łącznego stosowania z metodami biologicznymi,
  • środek selektywny w stosunku do kruszynka (Trichogramma spp.).

Jak korzystać z dołączonej powyżej mapy?

  • Wyszukaj i kliknij na mapie Polski ikonę z owadem najbliżej Twojej plantacji kukurydzy.
  • Po wyszukani i kliknięciu otworzy się okno z trzema podstawowymi informacjami o szkodniku: aktualna liczebność, data pomiaru i stan z poprzedniego pomiaru.
  • Ikony są oznaczone trzema kolorami w zależności od aktywności omacnicy na danym terenie. Kolor zielony oznacza brak aktywności szkodników, kolor żółty oznacza pojawienie sie pierwszych dorosłych owadów, kolor czerwony oznacza masowe pojawienie sie szkodnika.
  • Zgodnie z powyższym opisem aktywności motyli omacnicy, sugerowana jest akcja ze strony producentów kukurydzy: kolor zielony oznacza brak reakcji ze strony rolnika, kolor żółty informuje o przygotowaniu do zabiegu środkiem Runner 240 SC, a kolor czerwony oznacza zdecydowany sygnał do zabiegu insektycydem Runner 240 SC.

Omacnica prosowianka to temat, który poruszaliśmy już pięciokrotnie na naszym blogu. Wszystkie teksty znajdziecie tutaj: omacnica prosowianka. Szczególnie warto zwrócić uwagę na ciekawy materiał “Atak z powietrza na omacnicę”, na chętnie przez Was czytaną “Czarną listę szkodników kukurydzy”, a także na wpis “Nowy sposób na omacnicę”.

Ostrinia nubilalis. © Keith Weller (USDA).

 

Sygnalizacja występowania omacnicy prosowianki na portalu www.omacnicaprosowainka.pl

Komentowanie jest wyłączone.